Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Fjučersi". Rad ima 13 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Ako tekst koji se nalazi ispod nije čitljiv (sadrži kukice, znakove pitanja ili nečitljive karaktere), molimo Vas, prijavite to ovde.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati ovde.
UNIVERZITET ZA POSLOVNE STUDIJE
Banja Luka
FJUČERSI
kao derivati
Seminarski rad
UVOD
Definicija: serijski ugovor po kojem se prodavac obavezuje da će isporučiti određenu finansijsku aktivu ili robu na određeni dan,po utvrđenoj ceni koju ce kupac platiti na dan isporuke.
Fjučersom kupac i prodavac potpisuju kupoprodajni ugovor ,po unapred definisanoj ceni ,ali ne vrše plaćanje do momenta dok se roba/aktiva ne isporuči u budućnosti
Fjučersi su obaveze da se kupi ili proda određena roba ili finansijski instrument,na tačno određen dan ,po tačno određenoj ceni.
Fjučersi su visokostandardizovani finansijski instrumenti,njima se može trgovati na berzi pa samim tim imaju veliki stepen likvidnosti.
Najšire posmatrano fjučersi se bave budućom cenom koja se procenjuje u sadašnjosti. (npr. kakav će biti odnos dolara prema euru kroz godinu dana).
KRATKA ISTORIJA FJUČERSA
-Prvi oblici terminskog poslovanja pojavili su se skoro paralelno u 17. vjeku u Holandiji i Japanu.
-Prvi pravi terminski poslovi, ipak se vezuju za sredinu 19. vjeka i Londonsku berzu metala. ( LME - London Metal Exchange )
Najveći problem ovih ugovora je bio taj što nisu bili standardizovani i nije postojao institucionalni mehanizam garancije.
Paralelno, u SAD na Čikaškoj berzi (CBOT - Chicago Board of Trade) pojavljuju se terminski poslovi.
Uvode se i poboljšanja u odnosu na prve oblike, standardizuje se količina, način plaćanja i isporuka, a 1874. kreirana je i prva klirinška kuća kao garant plaćanja
Finjansijski fjučersi su se pojavili 1972. godine.
Čikaška merkantilna berza ( Chicago Mercantile Exchange ) je 1972. god. kreirala sopstveni novi instrument - finansijski fjučers ugovor - kroz uspostavljanje nove divizije Međunarodnog monetarnog tržišta čiji je zadatak bila trgovina deviznim fjučersima.
Svaki fjučers ugovor je precizno definisan,prema količini,kvalitet je definisan do detalja,mesto isporuke ( grad,luka,aerodrom... ),precizno je definisano vreme isporuke robe ( dan,mjesec... ).
° 1 FT. na žito = 5000 bušela...
° 1 FT. na benzin = 42000 galona...
° 1 FT. na T-bonds = nominalna vrednost $100000
FJUČERSI
Prilikom potpisivanja ugovora i kupac i prodavac plaćaju depozit koji je deo vrednosti celokupne količine kupljene robe. ( obično se uplaćuje 5 - 15 % )
U tim transakcijama pojavljuje se institucionalini mehanizam zaštite
" klirinška kuća ".
Smisao depozita je u garantovanju isporuke i plaćanja.Zbog promena cijena koje su svakodnevne ,kupac i prodavac dolaze u iskušenja da ne izvrše obaveze.Prodavac može doći u iskušenje da ne izvrši isporuku robe po nižoj ceni iz ugovora ,pošto je može prodati na tržištu po višoj.Obrnuta situacija se dešava sa kupcem u slučaju pada cena.
...
--------------------------------OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU.----------------------------------------------------
MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL:
maturski.org Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.maturski.org, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!